TOP 9 WordPress pluginy

V dnešní době je k dispozici doslova desítky tisíc pluginů do WordPressu. Valná většina z nich je k dispozici v základní verzi zdarma a umožňují přejít za poplatek na premium verzi, která vždy nabízí funkce navíc. Existují ale i nadšenci, kteří svůj kód nabídnou zdarma a po instalaci na vás vyskočí informace či prosba o donate.

Napíši zde deset nejznámějších pluginů zdarma, které jsem za posledni léta často používal. Věřím, že Vám ulehčí stavbu jednodušších stránek na wordpressu.

1) Contact form 7

Ať už budujete blog, nebo snad stránku o Vašem podnikání, rozhodně by na webu neměl chybět základní kontaktní formulář. Contact form 7 nabízí zcela bezplatné řešení. Pomocí jednoduchého nastavení, rychle a pohodlně nastavíte vše potřebné jako: e-mail odesílatele a příjemce, hlavičku, obsahovou část emailu a systémové hlášení pro návštěvníka webu. Pomocí CSS kódu můžeme libovolně stylizovat vzhled formuláře. Samotné umístění vytvořeného formuláře je zajištěno vygenerováním zkráceného kódu (shortcode), který dáme na libovolnou stránku či příspěvek ve WordPressu.

2) Maintenance page

Ještě než si vytvoříte kontaktní formulář na webu, nebo než si vytvoříte poutave články a informace, je někdy potřeba na doménu umístit takzvanou přistávací stránku (landind page), kde jsou kontaktní informace a upozornění kdy budou stránky s obsahem veřejně spuštěny. Tzn, ze návštěvník neuvidí žádné vaše rozpracované materiály, dokud bude tato přistávací stránka spuštěna.

3) Photo Gallery by Supsystic

Foto galerie od firmy Supsystic je jedním z předních pluginů na jednoduchou a efektivní galerii pro vaše foto portfolio. Díky velkému počtu zájemců je plugin často inovován a drží krok s vývojem wordpresu. Nabízí se ve free verzi ale také PRO. Základní verze zdarma nabídne několik šablon pro vzhled galerie, což pro začátek postačí skoro každému. Na distribuční stránce wordpresu je tento plugin popsán v angličtině a je k němu pětiminutové video jak nastavit základní funkce.

4) Better Font Awesome

Písmo Font Awesome vám poskytuje škálovatelné vektorové ikony, které lze okamžitě přizpůsobit – velikosti, barvě, stínu a vše, co lze provést pomocí CSS.

5) WP Fastest Cache

Většina stránek na WordPressu mají aktivováno hned několik pluginů naráz. Tyto pluginy však často spotřebovávají mnoho mezipaměti, a tak se zpomaluje načítání prohlížených stránek. Proto jsou zde pluginy pro cachování, které usnadňují ukládání dat do mezipaměti a urychlují tak běh celého webu. WP Fastest Cache vytváří statické HTML soubory z Vaší WordPress stránky. Nastavení tohoto pluginu je snadné. Nemusíte měnit Htacces soubor, ten bude upraven automaticky.

6) WP – Optimize

S každým vytvořeným článkem nebo stránkou, s každou další úpravou se do databáze zapisuje spousta informací. Občas je dobré databázi pročistit a tím zrychlit načítání stránek. Čistí revize, automaticky uložené návrhy, smazané ,neschválené SPAMové komentáře a spoustu dalšího.

7) Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)

Google Analytics pro WordPress umožňuje sledovat vaše stránky pomocí nejnovějšího měřicího kódu Google Analytics a umožňuje vám zobrazit klíčové statistiky služby Google Analytics v aplikaci WordPress.

Vedle sady obecných statistik služby Google Analytics umožňují hloubkové přehledy stránek a podrobné přehledy umožňovat další členění vašich dat o analýzách a poskytují podrobnosti o výkonu pro každý příspěvek nebo stránku z vašeho webu.

8) Balíček All In One SEO

Tento plugin v dnešní době považuji za naprostou nutnost. SEO (Search Engine Optimization), neboli optimalizace pro vyhledávače je jako výňatek z knihy. Pro potenciální návštěvníky webu to může být rozhodující faktor jestli na Vaše stránky z vyhledávače jít nebo nebo hledat jinde. Pokud máte u jednotlivých podstránkách ,,description,, a srpávně upravené nadpisy, máte z půlky vyhráno.

Bez optimalizace klíčových slov, nastavení indexování stránek a příspěvků, web strádá a vyhledávače Vás mají v nelibosti. Vygeneruje Vám XML feed, který můžete dále používat ve službách jako Google Search Console apod..

9) WP Mail log

Kontaktní formuláře na Vaší stránce občas mohou zlobit. Je tedy obtížné někdy zjistit, zda vám byl e-mail odeslán skrz kontaktní formulář nebo ne. Tento plugin umožní logování všech e-mailů, které projdou skrz vaše stránky, a to jak směrem k vám tak od vás.